Co znamená být vegan a proč je veganství důležité?

Picture of Natalie Sheryl Groulíková
Natalie Sheryl Groulíková

Průvodkyně pro zdraví těla i duše a lifestyle blogerka.

Vegan je člověk, který nejí žádné živočišné produkty. Nejí tedy nejen maso, ale ani mléko a výrobky z něj a nejí ani vajíčka.
Vegetarián je člověk, který nejí maso, ale vajíčka či mléčné výrobky konzumuje.

PROČ BÝT VEGAN JE DŮLEŽITÉ PRO ZVÍŘATA

Jíst zvířata se v našem světě bohužel považuje za normální. Je to něco, co jsme dělali od pradávna, a tak se nad tím většina lidí ani nezamyslí. Přitom by většina z nás nikdy nedokázala zvíře zabít.

Velkochovy a jatka jsou pečlivě ukryty našemu zraku, takže je téměř nemožné, aby si lidé uvědomili, co se reálně se zvířaty určenými na jídlo děje. Natož aby vůbec přišli do styku s těmi, kteří jsou pro nás zneužiti a zabiti.

Proto je tak jednoduché zůstat v tomto světě lhostejný.

To, že se však něco dělá po dlouhou dobu a navíc je to ukryto před našimi zraky, neznamená, že je to správné. Jelikož mrtvá těla zvířat ani žádné jejich výměšky (mléko, vajíčka) k životu nepotřebujeme, neexistuje důvod, proč by se nadále mělo pokračovat s těmito přežitými zvyky.

Jakmile jednou zjistíte pravdu, už nelze sama sebe přesvědčovat o tom, že jednáte pouze z nevědomosti a tedy neděláte nic špatného.

Většina lidí je proti ubližování, týrání a bezdůvodnému zabíjení zvířat. Jakmile se ale jedná o jídlo, jdou všechny naše morální zásady stranou. Jak je to možné?

Byli jsme tak k tomu od malička vedeni a učeni. Bylo nám vštěpováno, že pes je součást rodiny, někdo, koho milujeme a měli bychom pro něj udělat cokoli.

O zvířatech, která člověk považuje za jídlo, se s námi nemluvilo. A pokud, tak byla tato zvířata degradována na stroje dávající lidem mléko, maso nebo vejce. Nikdo o nich nemluví jako o živých tvorech se svým vlastním právem na život.

Jsou uměle přiváděna na tento svět, ve většině případů do otřesných podmínek a to jen proto, aby mohla být zanedlouho zabita a jejich těla využita jako chvilkový požitek pro lidi v podobě jídla.

Právě teď jsou zvířata po celém světě zavřena v budovách bez světla, v otřesných podmínkách, namačkána na sebe, bez jakékoli důstojnosti. Jsou přivedena na tento svět uměle, aby přinášela profit. Pro živočišný průmysl jsou pouhá čísla. Právě teď jsou tato zvířata namačkána v transportech smrti, na cestě na jatka.

Místa, která jsme postavili, abychom je mohli systematicky a ve velkém počtu zabíjet. Nezáleží, z jakých podmínek nebo farem byla tato zvířata přivezena. Z velkochovů nebo malých rodinných „bio“ farem. Jejich život skončí stejně. Zabita budou stejným způsobem.

Zbytečně pro lidské rozmary. Většinou ještě v nedospělém věku, o spoustu let dříve, než by byla jejich přirozená délka života. Jsou vyděšena a nevědí, co je bude čekat.

Představte si na jejich místě psa. Vnímali bychom pak tohle vše jinak?

Kam se tedy poděla naše láska ke zvířatům a soucit s nevinnými bytostmi?

 

Je odhadováno, že ročně je celosvětově zabito kolem 65 miliard zvířat. Jedná se pouze o hrubý odhad. Pravděpodobně je toto číslo mnohem větší.

Navíc do něj nejsou započítané ryby a další vodní živočichové. V tomto případě ani nelze číslo dobře odhadnout. Ryby se ani dokonce nepočítají na jedince, ale pouze na vylovené množství v tunách.

Zvířata – živé cítící vnímající bytosti se svým právem na život – jsou tak degradována na pouhá čísla v živočišném průmyslu.

V Česku je podle Českého statistického úřadu ročně zabito více než 110 milionů zvířat pro lidskou spotřebu. To je více, než 300 tisíc zvířat každý den, 3 zvířata každou vteřinu.

Veganství je to nejmenší, co pro zvířata můžeme udělat.

Bude i z vás vegan a přestanete podporovat praktiky, o kterých víme, že jsou naprosto zbytečné a kruté? Pokud člověk nemusí jíst zvířata kvůli svému přežití, proč v tom všem i nadále pokračujeme? Protože existuje poptávka. Každý jednotlivý člověk hraje v tomhle systému roli. Můžete se rozhodnout, jestli toho chcete být nadále součástí, nebo dát najevo, že s tím nesouhlasíte.

MYSLÍTE TO VÁŽNĚ?

Přidejte se k nám!

Ulehčíme vám tuto cestu!

V naší kuchařce najdete všechno co potřebujete!

Je to mnohem víc než kuchařka!

Je to váš průvodce i rádce na vaší cestě!

KLIKNĚTE  ZDE!

My doporučujeme stravovat se vyváženě kvalitní stravou podle naší kuchařky

 

BÝT VEGAN JE DŮLEŽITÉ PRO PLANETU

Konzumace masa je vysoce neefektivní způsob stravování. Půda, která by jinak mohla sloužit pro pěstování plodin pro nasycení lidí, je nyní využívána zcela neudržitelným způsobem – jednak pro samotný chov hospodářských zvířat, ale také pro pěstování plodin, kterými se tato zvířata musí krmit. Když do toho navíc započítáte spotřebu vody – a to opět nejenom pro samotná zvířata, ale také pro pěstování jejich krmiva a  odpad, co tato zvířata vyprodukují, dojde vám, že chov zvířat vyžaduje a spotřebovává velké množství zdrojů a má tím pádem zásadní dopad na životní prostředí.

Živočišný průmysl je hlavní příčinou odlesňování, zániku divoce žijících druhů, způsobování mrtvých zón v oceánech  a znečištění vody. Živočišný průmysl je zodpovědný až za 91% kácení Amazonského pralesa.

Zejména kvůli přetváření půdy pro pěstování krmiva pro hospodářská zvířata. Tato krmiva jsou dovážena do celého světa, tudíž i do České republiky. K nám dovážená sója pokrývá asi 325 tisíc hektarů půdy v zahraničí, což je plocha velká jako Karlovarský kraj. I Česko se tímto způsobem podílí na ničení nedocenitelných ekosystémů naší planety.

Ročně je v živočišném průmyslu zabito více než 65 miliard zvířat. Všechna tato zvířata musí být po celý svůj život něčím krmena. Představte si to obrovské množství potravy!

Nás lidí je na Zemi více než 7 miliard. Téměř miliarda lidí nemá co jíst a lidé umírají na nedostatek potravy. Více než třetina celé zemské plochy je nyní využívána pro chov zvířat nebo pro pěstování krmiva pro tato zvířata! Není třeba ani moc přemýšlení k tomu, aby nám došlo, že tato plocha by mohla být využita mnohem lepším způsobem, konkrétně pro pěstování plodin pro člověka.

Podle studií pochází 18%-51% (záleží na kterou studii se podíváte) všech emisí skleníkových plynů právě ze živočišného průmyslu, který také spotřebovává 20 až 33% pitné vody. Téměř miliarda lidí na světě nemá dostatek potravy nebo pitné vody.

Jídlo, které by mohli jíst lidé, je snědeno miliardami zvířat chovaných pro maso, mléčné výrobky a vejce.

Člověk, který se stravuje čistě rostlinnou stravou (vegansky/vegan), produkuje dvakrát méně oxidu uhličitého, spotřebuje 11x méně ropy, 13x méně vody a 18x méně zemědělské plochy v porovnání s průměrným konzumentem masa.

 

BÝT VEGAN JE DŮLEŽITÉ PRO NAŠE ZDRAVÍ

 

Většina lidí žije ještě pořád v domnění, že maso, mléko a vejce jsou nezbytné potraviny důležité pro naše zdraví. Bylo nám to od mala vštěpováno jako nezlomná pravda. Proto má tolik lidí problém pochopit veganské stravování a myslí si, že na čistě rostlinné stravě člověk nebude schopný pokrýt všechny živiny a že z toho dokonce bude mít zdravotní problémy.

To je samozřejmě naprostý blud.

Veganská – rostlinná – strava je nejenom zcela bezpečná, ale také zdraví prospěšná. Britská dietetická asociace a Americká akademie výživy a dietetiky se shodují na tom, že veganská strava je zdraví bezpečná a prospěšná a to v každém věku. Více si můžete přečíst na stránce Soucitně.cz

Strava je jednou z nejdůležitějších složek našeho života. Má potenciál nám umožnit žít svůj život naplno, ve zdravém těle plném síly, nebo naopak přispět k výskytu různých potíží a onemocnění.

Zdravá rostlinná strava by se měla skládat zejména ze zeleniny a ovoce, luštěnin, obilovin, oříšků a semínek. Je lepší dát přednost přírodním surovinám, které nejsou průmyslově zpracované. Tak tělu zajistíte dostatek vlákniny, minerálů a vitamínů. Jediné, na co by si vegané měli dávat pozor a pečlivě doplňovat, je vitamín B12.

Více o zdravé výživě, minerálech a vitamínech, včetně B12 si můžete přečíst na stránkách České veganské společnosti.

My jsme o B12 psali také, více si můžete přečíst v našem příspěvku, kde vysvětlujeme, že problematika B12 se netýká veganství jako takového a rozhodně se nejedná a vyvrácení prospěšnosti veganské stravy.

Na rostlinné stravě nebudete konzumovat nasycené mastné kyseliny z masa, mléka a vajíček a budete mít mnohem menší pravděpodobnost výskytu srdečních onemocnění, obezity, vysokého tlaku, cukrovky typu 2 a některých typů rakoviny.

Tím, že přestanete konzumovat živočišné produkty rozhodně o nic nepřijdete. A to ani chuťově – právě naopak. Nemusíte se vzdávat svých oblíbených chutí nebo jídel. V dnešní době existují vegan alternativy v podstatě všeho a každý recept se dá jednoduše zveganizovat. Na rostlinné stravě navíc velice pravděpodobně objevíte nové kombinace a chutě!

Rozhodli jste se jít s námi touto cestou?

Ulehčíme vám ji 🙂

Připravili jsme pro vás nejlepší kuchařku všech dob 🙂

Najdete v ní jednoduché, rychlé a moc dobré recepty a mimo to i spoustu rad do začátku, které se vám určitě budou hodit. Díky této kuchařce se z vás stane vegan snadno.

U každé suroviny najdete návod, kde ji seženete: Používáme jen lehce dostupné ingredience

Všechno najdete zde:

KLIKNI ZDE!

 

NEJLEPŠÍ KUCHAŘKA BEZ MASA PRO CELOU RODINU!

Zde pár ukázek z naší kuchařky A KOZA ZŮSTALA CELÁ ANEB BEZMASÉ JÍDLO NENÍ NUDA

Kuchařka je i v tištěné verzi.

Pokud trpíte fyzickými příznaky, které nemají žádnou zjevnou příčinu, může být psychosomatická léčba účinným způsobem, jak najít úlevu. Tím, že se tento přístup zabývá jak myslí, tak tělem, vám může pomoci dostat se ke kořenům vašeho problému a najít trvalou úlevu. Ke kořenům svého problému se dostanete v e-knize Lexikon zdraví zde.

Pro stažení ukázky z LEXIKONU ZDRAVÍ TUDY PROSÍM.
Facebookinstagrammail
Facebookmail
Popular
Nezapomeň si přečíst

Oblíbené články