Bez vitaminu B12 nemůže správně fungovat centrální nervová soustava ani proces krvetvorby. Zatímco v rostlinné stravě se tento vitamín téměř nenachází, u živočišných produktů je tento vitamín jejich přirozenou součástí. Nebo lépe řečeno – byl – dokud jsme ho nezlikvidovali pesticidy a umělými hnojivy.
Nejzávažnějším důsledkem deficitu vitaminu B12 je anémie (chudokrevnost)
Vitamin B12 se podílí na metabolismu tuků, sacharidů, bílkovin a usnadňuje přeměnu železa. Zcela nezbytný je však pro správnou funkci nervové soustavy a pro tvorbu červených krvinek. Pokud jich máme nedostatek, může dojít k anémii – stavu, kdy krev nemá dostatek kyslíku a nemůže ho distribuovat do svalů, mozku a dalších orgánů. V nejzazším stádiu nastává poškození nervové soustavy.
Nebylo by ale na místě tvrdit, že všechno tohle zvládne B12 sám: pro proces krvetvorby je stejně nezbytné i železo, kyselina listová a vitaminy B2 a B6. Mezi projevy anémie patří bušení srdce, brnění končetin, bolesti hlavy, omdlévání, slabost, únava či bledá pleť. Doprovodem bývá i vypadávání vlasů anebo lámavé nehty.
Jak jsme B12 vědomě zabili, a teď ho musíme uměle vytvářet
Vitamin B12 neumí vyprodukovat živočichové ani rostliny. Vytváří ho hlavně bakterie žijící v půdě, ze které se dostanou do vody, těl živočichů a na povrch rostlin. Technologickým rozmachem v zemědělství a potřebou vyprodukovat co nejvíce za každou cenu, došlo vlivem pesticidů a umělých hnojiv ke sterilizaci půdy, v níž žádné bakterie nemají šanci přežít. A když nejsou bakterie, není ani vitamin B12.
I přesto se tento vitamín nachází v potravinách živočišného původu čili mase, vnitřnostech (především játrech), rybách, vejcích, sýrech… Nedá se však mluvit o přirozeném výskytu!
Hospodářská zvířata jsou postihnuta nedostatkem vitaminu B12 stejně jako my, a proto jim je suplementován.
Z toho vychází, že i ti, kdo jedí živočišné produkty, získávají vitamin B12 formou doplňku stravy, bohužel ale často menší množství, než jejich tělo potřebuje a navíc ho za ně musel zkonzumovat někdo jiný.
Zařazení doplňků stravy je jediné řešení, předávkování nehrozí.
Vitamin B12 by proto, měli užívat všichni
Předávkování se přitom bát nemusíte. Přebytek vitaminu se vylučuje močí a pokud člověk dosáhne dostatečné hranice, vitamin se začne automaticky obtížněji vstřebávat – nad potřebnou míru se vstřebá pouze 1 % z celkového přijatého množství.
Doporučená denní dávka vitaminu B12 a v jakých potravinách ho najdete nejvíce
Denní doporučená dávka vitaminu B12 se pohybuje mezi 2 až 3 μg (mikrogramy, tzn. miliontin gramu).
V rostlinné stravě se vitamin B12 vyskytuje v mléčné kvašené zelenině, najít ho můžete i v potravinách uměle obohacených o vitaminy a minerály, například v některých cereáliích.
My doporučujeme stravovat se vyváženě kvalitní stravou podle naší kuchařky a vitamin B12 koupit v lékárně a pravidelně ho užívat.
Pokud trpíte fyzickými příznaky, které nemají žádnou zjevnou příčinu, může být psychosomatická léčba účinným způsobem, jak najít úlevu. Tím, že se tento přístup zabývá jak myslí, tak tělem, vám může pomoci dostat se ke kořenům vašeho problému a najít trvalou úlevu. Ke kořenům svého problému se dostanete v e-knize Lexikon zdraví zde.