6 způsobů, jak přirozeně posílit imunitní systém

Picture of Natalie Sheryl Groulíková
Natalie Sheryl Groulíková

Průvodkyně pro zdraví těla i duše a lifestyle blogerka.

Váš imunitní systém je vaší první obrannou linií, když bojujete s běžným nachlazením, chřipkou nebo jinou nemocí z chladného počasí. Váš imunitní systém vám pomáhá uzdravit se a zůstat v pořádku. Aby váš imunitní systém dobře fungoval, potřebuje zdravé potraviny, cvičení a nízký stres. Buďte však opatrní, protože přílišná zánětlivá reakce může vést k chronickým (dlouhodobým) onemocněním, jako je cukrovka, srdeční choroby a některé druhy rakoviny . Jak tedy můžete podpořit svůj imunitní systém a vyvážit jeho reakci, abyste byli zdraví a zůstali zdraví?

Zde je šest strategií zdravého života, které můžete použít k posílení imunitního systému:

  1. pít hodně tekutin
  2. cvičit pravidělně
  3. omezit stres
  4. mít dostatek spánku
  5. jíst pestrou, dobře vyváženou stravu
  6. a hlavně mít správně nastavenou mysl – o tom více v Lexikonu zdraví 

                                                                                                                                                                                                                                                                            Voda je nezbytná pro zdraví imunitního systému

Voda je stále to nejlepší, co můžete pít. Každý člověk se liší, ale snažte se vypít 2 – 3 litry vody denně. To může být pro někoho těžké. Vaše tělo se po hodinách spánku dehydratuje, takže hned po probuzení vypijte sklenici vody. Pokud máte problémy s pitím dostatečného množství vody, nastavte si připomenutí na celý den ( na to už je i aplikace, která vám to bude připomínat )nebo vypijte sklenici vody před každým jídlem. Horký čaj bez kofeinu se může počítat jako součást vaší denní zásoby vody. Pozor – káva se, ale nepočítá, ta naopak vaše tělo odvodňuje. Proto se v restauracích podává ke kávě ještě sklenička vody. 

Pro posílení imunity pravidelně cvičte

Cvičení je nezbytné pro prevenci chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a vysoký krevní tlak, a pro udržení své váhy pod kontrolou. Cvičení také přispívá ke zdravému imunitnímu systému. Podporuje dobrý krevní oběh, což pomáhá vašemu imunitnímu systému dělat svou práci efektivněji.

Snižte stres pro zvýšení imunitní funkce

Každodenní stres může přetěžovat váš imunitní systém a vyčerpávat vaši schopnost zůstat zdravý. Velké a malé každodenní stresory mohou neustále tlačit na váš imunitní systém. Proto je důležité věnovat čas péči o sebe. Udělejte si každý den čas na to , abyste „doplnili nádrž“. Péče o sebe sama se liší od člověka k člověku. Může zahrnovat vyčlenění času na čtení, meditaci, procházku, koníček nebo masáž.

Já jsem pro vás připravila úžasnou meditační techniku, která vás zaručeně stresu zbaví – tudy prosím.

Spánek, přirozený posilovač imunity

Spánek je nezbytný pro zdraví vašeho těla a mozku. Když nemáte dostatek spánku, vaše přirozené imunitní buňky  klesají a zánětlivé buňky rostou. Dobrý spánek pomáhá posílit váš imunitní systém. Dospělí by se měli snažit o sedm až osm hodin spánku denně. Děti a dospívající potřebují více spánku.

Jídlo a pití pro posílení imunitního systému

Zdravá strava je důležitá pro zdravý imunitní systém. Stravovací plán, který se zaměřuje na rostliny, vlákninu, bílkoviny a zdravé tuky, vám může pomoci cítit se lépe a rychleji se uzdravit. Protein je také nezbytný pro tělo, které se léčí.

Některé z nejlepších potravin na posílení imunity obsahují probiotika, živé bakterie a kvasinky, které jsou dobré pro zdraví vašich střev a trávicího systému. Probiotika lze nalézt ve fermentovaných a kultivovaných potravinách. Hledejte na etiketě potraviny „živé aktivní kultury“.

Některé potraviny, které obsahují probiotika, jsou:

  • kombucha (fermentovaný, lehce slazený nápoj z černého nebo zeleného čaje) a kvas (tradiční slovanský a baltský fermentovaný nápoj z žitného chleba)
  • nepasterizované kysané zelí a kimchi
  • tofu, miso, natto (fermentované sójové boby), shoyu nebo tamari (druhy japonské sójové omáčky) a tempeh (indonéský pokrm vyrobený z fermentovaných sójových bobů) 

Jezte barevné potraviny, které posilují váš imunitní systém

Zdravá a vyvážená strava vám může pomoci udržet se v pohodě. Jezte denně duhu zeleniny a ovoce, abyste si zajistili příjem různých živin. Zdravé bílkoviny a komplexní sacharidy, jako je hnědá rýže a quinoa, jsou také součástí zdravé stravy. Snižte množství zpracovaných potravin, cukru a nápojů, které mají málo živin, jako je soda a alkoholické nápoje.

Ve skvělé, zdravé kuchařce A KOZA ZŮSTALA CELÁ ANEB BEZMASÉ JÍDLO NENÍ NUDA najdete inspiraci a jsem si jistá, že si pochutná celá vaše rodina.

Facebookinstagrammail
Facebookmail
Popular
Nezapomeň si přečíst

Oblíbené články