bolest dolní části zad

Jak na bolesti zad?

Natalie Sheryl Groulíková
Natalie Sheryl Groulíková

Průvodkyně pro zdraví těla i duše a lifestyle blogerka.

Bolest dolní části zad je jednou z nejčastějších nemocí, přičemž více než 80 % populace zažívá v životě bolesti zad. Doporučuji vám  začít chůzí, je to nejúčinnější aktivita, kterou můžete udělat.

Propuknutí koronaviru vyvolalo šílenství u práce z domova na kterou muselo hodně lidí přejít. To spustilo bolesti zad u spousty lidí, protože ne každý má doma u PC židli, která je vhodná na to, aby člověk na ní mohl sedět spoustu hodin denně. 

„Moje záda bolí! Co teď?“ Je to otázka, kterou jste si možná položili – a poté se zeptali Googlu. Přemoženi množstvím výsledků si možná jen pomyslíte: „Zapomeň na to!“ a pokračujete ve svém pracovním dni s otravnou bolestí zad. Naštěstí existují kroky, které můžete podniknout ke zmírnění bolesti.

I když ne všechny bolesti zad jsou stejné, tento článek nastíní běžné příčiny a několik dobrých prostředků k léčbě tohoto neduhu. 

Jaké jsou příčiny bolesti dolní části zad?

Vaše záda jsou komplikovaná. Skládají se z kostí, chrupavek, svalů, vazů a nervů. Problém s kterýmkoli z nich může zapříčinit, že vás rozbolí záda. Zde jsou některé běžné příčiny bolesti dolní části zad:

  • zranění zádových svalů
  • poranění nebo podráždění nervů
  • anamnéza skoliózy nebo jiných abnormalit páteře
  • artritida
  • jiné příčiny včetně těhotenství nebo jiných než muskuloskeletálních problémů, jako jsou ledvinové kameny
  • bolest levé dolní části zad vs. bolest dolní části zad vpravo

Trápí vás bolest v kříži? Bolest v kříži můžete cítit mnoha různými způsoby. Je vaše bolest pouze na jedné straně? Vzpomeňte si, jakou techniku jste použili, když jste včera prali a zvedali těch šest dávek prádla? Možná jste si natáhli sval. Toto často vyřeší čas a sebeovládání.

Trápí vás bolest zad v dolní části na obou stranách? Tento druh bolesti může být důsledkem špatné tělesné mechaniky v prodloužených polohách. Neseděli jste náhodou už druhý den nehybně na nepohodlné židli během osmi hodin pracovních schůzek? 

Zatímco většinu bolestí dolní části zad lze připsat zranění pohybového aparátu (například zranění svalů, kloubů, kostí), ve velmi málo případech může být vaše bolest zad důsledkem něčeho jiného, ​​možná souvisejícího s vnitřními orgány. Například ledvinový kámen může způsobit bolesti zad, ale pravděpodobně by vám také způsobil horečku, krev v moči nebo bolest při močení.

Máte potíže s ledvinami? Pak se vydejte tudy prosím.

Akutní vs. chronická bolest zad

Akutní bolest dolní části zad se týká bolesti, která trvá několik dní až několik týdnů. Je to nejběžnější druh bolesti dolní části zad a obvykle nevyžaduje lékařskou péči. Díky kombinaci odpočinku, pečlivého cvičení, tepla, strečinku a dalších domácích prostředků můžete vyléčit nejakutnější bolesti zad a vrátit se ke svému starému já.

Chronická bolest zad je definována jako bolest, která trvá tři měsíce nebo déle a její zvládnutí může být obtížné. Bolest dolní části zad je jednou z nejčastějších nemocí  – více než 80 % populace zažívá v životě epizodu bolesti dolní části zad. Máte pocit, že vaše bolest může být chronická? Pak vám doporučuji navštívit vašeho lékaře či fyzioterapeuta. 

Úleva od bolesti dolní části zad

V mnoha případech můžete snížit nebo odstranit bolesti dolní části zad tím, že uděláte několik relativně jednoduchých věcí:

Jít na procházku

Choďte na procházky. Je to, to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Doporučuje se 30 minut denně. Kromě boje proti chronickým zdravotním stavům (jako je obezita, srdeční choroby, bolesti zad), to může také zlepšit mnoho dalších zdravotních problémů. Nemáte čas chodit 30 minut? Chůze i 10 minut zhoršuje vaše trápení? Žádný problém! Trochu chůze je lepší než žádná. Dělejte, co můžete.

Stiskněte ty břišní svaly

Vaše tělo je vybaveno svalem zvaným příčný břišní sval. Tento sval je vaší největší oporou. Představte si, že pomalu a jemně stahujete pupík směrem k páteři. A je to. Zapojili jste příčné břicho. Držte tento stisk po dobu 5 sekund, opakujte 5 krát a toto prováďějte 5 krát denně. 

Změňte pozice

Podívejte se na hodiny? Sedíte už dvě hodiny na jednom místě bez pohybu? Vstaňte!

Jste na videokonferenci a nemůžete odejít od svého stolu? Žádný problém!

Vstaňte, stiskněte břišní svaly (jak je uvedeno výše) a pochodujte na místě deset opakování.

Toto opakujte opět po další hodině.

Pokud je vaše bolest v dolní části zad vážnější a domácí prostředky nefungují, existují možnosti léčby. Můžete začít tím, že si domluvíte schůzku se svým ošetřujícím lékařem nebo fyzioterapeutem.

Facebookinstagrammail
Facebookmail
Popular
Nezapomeň si přečíst

Oblíbené články