Co je všímavost? Objevte výhody všímavosti!

Picture of Natalie Sheryl Groulíková
Natalie Sheryl Groulíková

Průvodkyně pro zdraví těla i duše a lifestyle blogerka.

Život je rušný. Zdá se, že neustále děláme více věcí najednou. Možná se přistihnete, že myjete nádobí, zatímco jedním okem sledujete děti a druhým  televizi. Nebo možná plánujete svůj den při poslechu rádia a jízdě do práce. Všimli jste si uměleckých děl dětí na lednici a jak se za poslední rok změnily? Všimli jste si svěžesti ranního vzduchu nebo toho, jak je všechno zelené od nedávných dešťů? Ve spěchu při plnění každodenních úkolů při plánování dalších úkolů možná zjistíte, že ztrácíte spojení s přítomností. Objevte proto kouzlo všímavosti.

Co je všímavost?

Všímavost je praxe, kdy záměrně zaměřujete svou pozornost na přítomný okamžik – a přijímáte jej bez posuzování. Cvičení všímavosti může přinést zlepšení fyzických i psychických symptomů a také pozitivní změny ve zdravotních postojích a chování.

Techniky všímavosti

I když existuje více než jeden způsob, jak cvičit všímavost, cílem jakékoli techniky je dosáhnout stavu bdělosti, soustředěné relaxace záměrným věnováním pozornosti myšlenkám a pocitům bez posuzování.

To, co dělá všímavost tak cennou, je to, že k dosažení této relaxace vyžaduje malou investici času a úsilí. Vyžaduje to pouze, abyste se vzdali zaměření na budoucnost nebo pokusu o multitasking a směrem ke světu kolem vás.

Doporučuji úžasnou meditační techniku Cesta ke splněným přáním, která vás tam dovede sama a navíc se naučíte si cokoli přát, ať už si přejete být zdraví, pěkný vztah nebo nové auto, tak s touto technikou se vám budou vaše přání zaručeně plnit.

Tudy prosím. 

Technika všímavosti pomocí smyslů 

Všímejte si pohledů, zvuků, vůní, chutí a doteků. Pojmenujte je „zrak“, „zvuk“, „čich“, „chuť“ nebo „dotek“ bez posuzování a nechte je jít. Stačí se spojit s okolním světem a všímat si takových věcí, jako jsou zvuky v místnosti, teplota, pocity ruky na stole nebo nohy v botách. Jen si všimněte.

Tělesné pocity

Všímejte si jemných tělesných pocitů, jako je svědění nebo mravenčení, bez posuzování a nechte je projít. Všímejte si postupně každé části svého těla od hlavy až k patě.

Emoce

Dovolte emocím, aby byly přítomny bez posuzování. Procvičte si stabilní a uvolněné pojmenování emocí: „radost“, „hněv“, „frustrace“.

Naléhavé surfování

Vyrovnat se s touhou (po návykových látkách nebo chování) a nechat je projít. Všimněte si, jak se vaše tělo cítí, když do něj vstoupí touha. Nahraďte přání, aby touha odešla, jistým vědomím, že odezní.

Základní meditace všímavosti

Sedněte si tiše a soustřeďte se na své přirozené dýchání nebo na slovo či „mantru“, které potichu opakujete. Nechte myšlenky přicházet a odcházet bez posuzování a vraťte se ke svému zaměření na dech nebo mantru.

Praxe všímavosti především zahrnuje přijímání všeho, co se v každém okamžiku objeví ve vašem vědomí. Znamená to být k sobě laskavý a odpouštějící. Cvičením přijímání svých zkušeností během meditace se stává snazším přijímat vše, co vám přijde do cesty během zbytku vašeho dne. Zpomal. Koukni se. Poslouchej. Dýchej.

S mou úžasnou meditací, kterou jsem připravila přesně pro tuto všímavost vám to půjde úplně samo.

Facebookinstagrammail
Facebookmail
Popular
Nezapomeň si přečíst

Oblíbené články