Probiotika pomáhají obézním a starším proti respiračním nemocem. Mikrobiom ovlivňuje celé tělo

Natalie Sheryl Groulíková
Natalie Sheryl Groulíková

Průvodkyně pro zdraví těla i duše a lifestyle blogerka.

Probiotika, tedy živé bakterie, jsou v poslední době velmi populární. Přidávají se do jogurtů a jiných mléčných výrobků a využívají se jako doplňky stravy. Už dřívější výzkumy ukázaly, že tyto přípravky mohou snižovat nebezpečí infekce u zdravých. U nejzranitelnější skupiny starších a obezních v tomto ohledu doposud informace chyběly. 

Právě na ně se zaměřila nová studie. Vědci analyzovali podrobná data od 220 pacientů, kteří se už dříve zúčastnili půlročního výzkumu. Ten se zabýval vztahem užívání probiotik a úbytku tělesné hmotnosti. Nechyběla ani kontrolní skupina, které vědci podávali pouze placebo.

 
Nejen naše strava ovlivňuje náš střevní mikrobiom.  
Stáhněte si zDARma příručku o eko prostředcích. 
 
 

Jak dopadli účastníci, kteří po celou dobu užívali probiotika?

 

Analýza ukázala, že účastníci, kteří po celou dobu výzkumu užívali probiotika, měli ve srovnání s pacienty s placebem o 27  procent nižší incidenci běžných příznaků infekce horních cest dýchacích, jako například kašel, bolesti v krku či sípání. 

Tento efekt byl nejsilnější právě u lidí starších 45 let a také u obézních pacientů. Právě osoby s nadváhou jsou přitom podle odborníků vystaveny vyššímu riziku tohoto typu infekcí.  

Chraňte svá střeva a stáhněte si Svatý Grál zdraví zdarma

Vliv na fungování celého těla

„Je to další důkaz, že střevní mikrobiom má složitý vztah s našimi orgánovými soustavami,“ poznamenal spoluautor práce Benjamin Mullish z Imperial College London. „Ovlivňuje, jak pracují střeva či játra, a má vliv na fungování celého těla,“ dodal. 

Závěry nové studie naznačují, jak spolu navzájem komunikují střeva a plíce, domnívá se Mullish. Tento vztah je přitom podle něj obousměrný. „Podporuje to tvrzení, že změny ve střevním mikrobiomu mohou ovlivňovat mnohé aspekty našeho zdraví,“ dodává vědec. 

Studie se nezaměřila na imunitní odpověď, ale pouze na příznaky respiračních onemocnění. Další výzkum by se tak podle autorů mohl zaměřit na rozpoznání mechanismů, které s nižším výskytem respiračních příznaků souvisí, a zkoumat možný dopad probiotických přípravků na imunitní systém. 

 
Jak mít v pořádku střeva, střevní bakterie a tím i svůj imunitní systém, najdete ve Svatém grálu, který si můžete stáhnout zde: 
 
 SVATÝ GRÁL ZDRAVÍ ZDARMA 🌸
Facebookinstagrammail
Facebookmail
Popular
Nezapomeň si přečíst

Oblíbené články