Jaké prostředky používat do myčky nádobí?
Stáhněte si zDARma příručku o eko prostředcích.
Jíte často v restauracích?
Komerční myčky nádobí fungují na jednoduchém principu. Nádobí tzv. umyjí mycím prostředkem a poté oplachovacím prostředkem ve dvou rychlých cyklech trvajících jen několik minut s minimálním použitím vody. Nová studie od týmu mezinárodních výzkumníků přesně zkoumala, kolik zbytků chemických látek najdou na nádobí poté, co myčka skončí svoji práci a jaké mají tyto zbytky chemikálií dopad na lidské zdraví.
Největším škůdcem je pak chemikálie, které se říká alkoholethoxylát. A ten podle výsledků vědecké studie poškozuje střevní buňky. A to není všechno. Na nádobí z myčky zůstávají i další chemikálie, ovšem právě alkoholethoxylát je nejhorší. A rovněž nejhorší jsou ty typy myček, které myjí nádobí na krátký cyklus.
Jak se zdá, myčky na nádobí představují nový problém, o kterém jsme dosud neměli ani tušení. Nejde totiž jen o domácí myčky. I v restauracích a hotelích používají komerční myčky nádobí s krátkými cykly, a to znamená, že zbytkové chemikálie z myček vlastně konzumujeme prakticky denně.
Chraňte svá střeva a stáhněte si Svatý Grál vašeho zdraví zdarma
Autoimunitní střevní záněty?
Dost možná svou přelomovou studií dali vědci alespoň částečnou odpověď na otázku, proč v posledním desetiletí přibývá autoimunitních střevních zánětů, kterými navíc trpí stále mladší lidé bez zjevné příčiny.
Mezi tato onemocnění patří například Crohnova choroba, která může zasáhnout celý trávicí trakt, a ulcerózní kolitida, postihující výhradně tlusté střevo.
Zdraví střev je důležité
A poškozená střeva chemikáliemi z myčky mohou přinášet i další onemocnění, které se nemusí bezprostředně týkat střev samotných. Je dobře známo, že zdraví střev má obrovský vliv na zdraví celého těla a především pak samotného imunitního systému.
Proto se v lidském těle díky chemikáliím z myčky mohou začít objevovat různá zánětlivá onemocnění i alergie, které úzce souvisí s imunitním systémem.