Vědci odhalili krutou pravdu. Mycí prostředky v myčkách poškozují střeva a vyvolávají záněty

Natalie Sheryl Groulíková
Natalie Sheryl Groulíková

Průvodkyně pro zdraví těla i duše a lifestyle blogerka.

 
Pozor na prostředky 
 
Na všechno se totiž nakonec jednou přijde a tentokrát se vědci se svým výzkumem zaměřili právě na myčky nádobí. Na první pohled téměř banalita, ovšem se šokujícím výsledkem. Tento výzkum totiž zjistil, že některé chemikálie používané v prostředcích na mytí nádobí v myčkách nejsou až tak bezpečné, jak se tváří. A co hůř, vytrvale poškozují zdraví střev.
 
 
Jaké prostředky používat do myčky nádobí? 
Stáhněte si zDARma příručku o eko prostředcích. 
 
 
Jíte často v restauracích?
 

Komerční myčky nádobí fungují na jednoduchém principu. Nádobí tzv. umyjí mycím prostředkem a poté oplachovacím prostředkem ve dvou rychlých cyklech trvajících jen několik minut s minimálním použitím vody. Nová studie od týmu mezinárodních výzkumníků přesně zkoumala, kolik zbytků chemických látek najdou na nádobí poté, co myčka skončí svoji práci a jaké mají tyto zbytky chemikálií dopad na lidské zdraví.

 
 Chemikálie způsobují změny genů
 
„Obzvláště alarmující je, že u mnoha spotřebičů neexistuje žádný další mycí cyklus, který by odstranil zbývající prostředek,“ píší vědci ve své práci. „To znamená, že toxické látky zůstávají na nádobí, kde pak uschnou.“ Výsledkem vědecké práce pak bylo odhalení, že chemikálie, které na nádobí zůstávají, způsobují zřetelné změny genů, které jsou zodpovědné za přežití buněk, epiteliální bariéry a cytokinové signalizace metabolismu.
 

Největším škůdcem je pak chemikálie, které se říká alkoholethoxylát. A ten podle výsledků vědecké studie poškozuje střevní buňky. A to není všechno. Na nádobí z myčky zůstávají i další chemikálie, ovšem právě alkoholethoxylát je nejhorší. A rovněž nejhorší jsou ty typy myček, které myjí nádobí na krátký cyklus.

 
Co může udělat takové poškození střev?
 
Důležité je ale také vědět, co takové poškození střev může vlastně s lidským organismem udělat. Tak především může spustit celou řadu zánětlivých onemocnění. „Účinek, který jsme našli, by mohl znamenat začátek destrukce epiteliální vrstvy střeva a vyvolat nástup mnoha chronických onemocnění. Je důležité informovat veřejnost o tomto riziku, protože se zdá, že ethoxyláty alkoholu se běžně používají v komerčních myčkách nádobí,“ uvádějí vědci z University of Zurich.
 

Jak se zdá, myčky na nádobí představují nový problém, o kterém jsme dosud neměli ani tušení. Nejde totiž jen o domácí myčky. I v restauracích a hotelích používají komerční myčky nádobí s krátkými cykly, a to znamená, že zbytkové chemikálie z myček vlastně konzumujeme prakticky denně.

Chraňte svá střeva a stáhněte si Svatý Grál vašeho zdraví zdarma

Autoimunitní střevní záněty?

Dost možná svou přelomovou studií dali vědci alespoň částečnou odpověď na otázku, proč v posledním desetiletí přibývá autoimunitních střevních zánětů, kterými navíc trpí stále mladší lidé bez zjevné příčiny. 

Mezi tato onemocnění patří například Crohnova choroba, která může zasáhnout celý trávicí trakt, a ulcerózní kolitida, postihující výhradně tlusté střevo. 

 

Zdraví střev je důležité

A poškozená střeva chemikáliemi z myčky mohou přinášet i další onemocnění, které se nemusí bezprostředně týkat střev samotných. Je dobře známo, že zdraví střev má obrovský vliv na zdraví celého těla a především pak samotného imunitního systému. 

Proto se v lidském těle díky chemikáliím z myčky mohou začít objevovat různá zánětlivá onemocnění i alergie, které úzce souvisí s imunitním systémem.

 
Autorský článek, další zdroj: University of Zurich
 
Jak mít v pořádku střeva, střevní bakterie a tím i svůj imunitní systém, najdete ve Svatém grálu, který si můžete stáhnout zde: 
 
 SVATÝ GRÁL ZDRAVÍ ZDARMA 🌸
Facebookinstagrammail
Facebookmail
Popular
Nezapomeň si přečíst

Oblíbené články