Atopický ekzém a strava – co je dobré jíst a co raději ne?

Picture of Natalie Sheryl Groulíková
Natalie Sheryl Groulíková

Průvodkyně pro zdraví těla i duše a lifestyle blogerka.

Víte, že atopický ekzém může být ovlivněn i tím, co jíte? Ano, správná strava může pomoci uklidnit zánětlivou reakci a zmírnit příznaky. Na druhé straně však nevhodné potraviny mohou situaci zhoršit. Proto jsme se rozhodli prozkoumat téma atopického ekzému a stravy – jaké potraviny jsou dobré konzumovat a kterým byste raději měli vyhnout. Připravte se na zajímavá fakta a tipy od odborníků!
 
Co je atopický ekzém?
 
Atopický ekzém je kožní onemocnění, které se projevuje svěděním a zarudnutím kůže. Může být velmi bolestivé a může také vyvolat podráždění. Ekzém může postihnout lidi v jakémkoli věku, ale nejčastěji se vyskytuje u dospělých. Existují různé typy ekzému, ale atopický ekzém je nejčastější. 
 
Atopický ekzém je kožní onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje u dětí. Projevuje se svěděním, zarudnutím a vysušenou pokožkou. Atopický ekzém může být velmi nepříjemný a může značně ovlivnit kvalitu života pacienta.
 
Existuje několik teorií o tom, co způsobuje atopický ekzém, ale žádná z nich nebyla dosud plně potvrzena. Jedna z teorií říká, že atopický ekzém je důsledkem narušeného imunitního systému. Lékaři tvrdí, že atopický ekzém nelze vyléčit, ale já vím, že ano. Jsem toho živým důkazem, již více než 20 let. 
 
Chcete vědět, jak se mi to podařilo?
 
Stáhněte si zdarma 6 kroků ke zdravé kůži.
Jak může strava ovlivnit atopický ekzém?
 
Dobrá strava je pro každého důležitá, ale pro lidi s atopickým ekzémem je ještě důležitější. Vyvážená strava s dostatkem vitamínů a minerálů může pomoci zmírnit příznaky ekzému a urychlit hojení. Existuje několik potravin, které byste měli jíst, pokud trpíte atopickým ekzémem, a několik potravin, kterým se raději vyhnout.
 
Mezi potraviny, které jsou dobré pro atopický ekzém, patří ryby. Ryby obsahují mastné kyseliny omega-3, které jsou známé také jako „dobré tuky“. Tyto mastné kyseliny jsou důležité pro zdravou pokožku.
 
Potraviny, které jsou dobré pro atopický ekzém
 
Ovoce a zelenina: Vybírejte si čerstvé a kvalitní ovoce i zeleninu. Ideální je, když si ji vypěstujete sami nebo doporučuji nakupovat u lokálních farmářů. Ovocným šťávám s vysokým obsahem cukru byste se měly vyhnout. Jako prevenci proti alergiím je doporučováno jíst červenou čočku, rajče, brokolici, kukuřici, mrkev a další.
 
Ryby: Ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro zdraví pokožky. Doporučuje se jíst především lososa, tuňáka a sardinky.
 
Lněná semínka: Lněné semínko je bohaté na vitaminy E a A, které podporují zdravou pokožku. Pravidelným užíváním lněných semínek zbavujete své tělo škodlivin a dodáváte mu důležitou vlákninu.
 
Potraviny, kterým byste se měly vyhnout při atopickém ekzému
 
– maso a ryby (zejména tučné a smažené)
– mléčné výrobky (zejména tučné)
– vejce
– ořechy
– citrusové plody
– koření a pikantní jídla
– čokoláda 
– bílá mouka
– cukr
 
Trápí vás ekzém a nikdo vám nedokáže pomoci? 
 
Znám to dobře, ale naštěstí už je to pro mě minulost. Aby to byla minulost i pro vás, tak jsem pro vás vytvořila příručku, kde s vámi sdílím, co mi pomohlo se ekzému zbavit. 
 
6 kroků ke zdravé kůži bez ekzému stahujte níže.
Facebookinstagrammail
Facebookmail
Popular
Nezapomeň si přečíst

Oblíbené články